Změny pravidel registrace domén .eu
Autor: Mgr. Lukáš Mokrý | Vloženo: 20. 2. 2007 09:58 | Přečteno: 7896XS účinností od 19. února dochází ke změnám v pravidlech pro registraci domén .eu, jejichž cílem je posílení pravomoci EURidu zasáhnout proti nekalým registracím. Změny rovněž přináší upřesnění výkladu některých nejasných ustanovení.
Konkrétně se změny týkají dvou základních dokumentů upravujících registrace domén .eu – Podmínek registrace doménového jména .eu (Podmínky) a Pravidel registrace doménového jména .eu (Pravidla).
Základní změna se týká oprávnění sdružení EURid, jako nejvyššího správce domén .eu, pozastavit, nebo i zrušit registraci doménového jména, které porušuje kterékoli pravidlo registrace stanovené relevantními předpisy. Těmito relevantními předpisy jsou nejen výše uvedené dva dokumenty EURidu, ale také evropské směrnice a nařízení týkající se registrace domén .eu a další předpisy definované v Podmínkách. Doposud platilo, že pokud držitel doménového jména porušil některé pravidlo registrace, EURid jej přímo, anebo prostřednictvím registrátora, prostřednictvím kterého si držitel doménu registroval, vyzval k odstranění závadného stavu, a pokud držitel do 14 dnů výzvě nevyhověl, EURid mohl registraci zrušit (čl. 12. odst. 2 Pravidel). Toto pravidlo po provedených změnách (došlo k upřesnění textu dokumentu) platí i nadále, nově však má EURid právo ihned po učinění výzvy doménové jméno pozastavit, tedy zablokovat jeho užívání (nový čl. 12. odst. 3 Pravidel a čl. 9. odst. 3 písm. c/ Podmínek). Může se tedy stát, že držiteli bude doména zablokována, aniž by mu již byla doručena výzva k odstranění závad – Pravidla stanoví, že k blokaci může dojít již po odeslání výzvy e-mailem, bez nutnosti obdržení potvrzení o doručení, navíc výzva může být odeslána i jen registrátoru, nikoli i držiteli. K porušování pravidel registrace ze strany držitelů dochází nejčastěji tím, že držitel od počátku nesplňuje, anebo přestal splňovat podmínky způsobilosti držitele domény .eu (zejména podmínka bydliště nebo sídla ve stanoveném evropském prostoru), anebo registrací domény ve zlé víře.
Další změny se týkají upřesnění práv nabyvatelů doménových jmen v souvislosti s převodem podniku, resp. majetku společnosti (čl. 7 odst. 3 Podmínek).
Poslední změna pak spočívá v rozšíření seznamu zemí, jejichž rezidenti si mohou registrovat doménové jméno .eu, ke kterému došlo v souvislosti s rozšířením EU.
Autor: Lukáš Mokrý
Autor působí v advokátní kanceláři Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři v.o.s., kde se zabývá zejména obchodním právem, a problematikou ochranných známek, doménových jmen a rovněž oblastí veřejných zakázek. Je členem European Association for Commercial and Corporate Law a je zapsán v Národním registru poradců agentury CZECHINVEST.