Advokátní kancelář Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři - specialisté na problematiku IT práva

Začal proces přidělování nových .TLD domén správcům

Autor: Petr Mališ | Vloženo: 20. 12. 2012 13:29 | Přečteno: 5513X

Tato aktualita by měla být předzvěstí většího článku, který se její autor pokusí zpracovat během ledna 2013 a v němž budou shrnuty nejzásadnější dopady na nových .TLD domén na oblast ochranných známek a problematiku doménových sporů.


17. prosince proběhlo v Los Angeles losování pořadí přidělování celkem 1917 nových .TLD domén (tedy domén nejvyššího řádu) novým správcům, kteří o ně zažádali. Nyní budou správci ve vylosovaném pořadí jednat s ICANN (Mezinárodní asociací pro přidělování doménových jmen a IP adres) o uzavření smluv o správě příslušné .TLD domény. Reálně by se první z nových domén měly dostat do ostrého provozu na konci 2. čtvrtletí 2013. Můžeme se tak připravit na to, že doby, kdy bylo téměř jisté, že vyhledávaná doména (alespoň v českém prostředí) bude mít koncovku .cz, .eu nebo .com, jsou už minulostí - budeme se tak setkávat s koncovkami jako .cafe, .data, .film, .mail., .moda, a výjimkou nebudou ani "značkové" domény jako .audi, .google nebo .dell.

 

Autor:  Mgr. et Mgr. Petr Mališ, advokát, malis@lawyer.cz
Autor působí v advokátní kanceláři Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři v.o.s., kde se zabývá zejména smluvní úpravou v oblasti informačních technologií, ochrannými známkami (vedoucí sekce www.trademarks.cz) a rovněž právní úpravou platebního styku.