Advokátní kancelář Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři - specialisté na problematiku IT práva

Španělský judikát ve věci stahování hudby pro osobní potřebu

Autor: Mgr. Lukáš Mokrý | Vloženo: 11. 12. 2006 23:17 | Přečteno: 6208X

Trestní soud v severním Španělsku zprostil obžaloby muže, který sdílel na internetu hudbu v digitální podobě. Soud rozhodl, že dle Španělského zákona osoba, která stahuje hudbu pro své osobní využití, nemůže být trestána či označena za zločince. Nazval to "skutkem, jehož cílem není se obohatit, ale získat soukromé kopie". Rozhodnutí popudilo hudební průmysl. Španělská federace nahrávacího průmyslu Promusicae se proti rozhodnutí odvolá.

Podle slov španělského ministra spravedlnosti však Španělsko nyní připravuje nový zákon, který by zrušil stávající právo na soukromé hmotné kopie.

Kvůli rozdílným regulačním normám v Evropě se řízení proti sdílečům dat v každé zemi podstatně liší. Avšak většina evropských soudců směřuje k tvrdšímu postoji proti sdílení dat. Dvaadvacet osob ve Finsku bylo před nedávnem pokutováno v celkové výši 427.000,- Euro za nelegální sdílení filmů, hudby, her a softwaru, mezitím soudy ve Švédsku také pokutovaly dva muže, kteří stahovali filmy a hudbu pro svou osobní potřebu.

V České republice do práva autorského neoprávněně nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla, pokud účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu. Autorům pak náleží odměna od výrobců či dovozců přístrojů k zhotovování rozmnoženin záznamů a nenahraných nosičů záznamů.